Mycie auta nie jest obowiązkowe , robimy to ze względów estetycznych. Ogólne zasady oraz technikę możemy podzielić na to, czy myjemy pojazd w okresie zimowym lub letnim. Podczas upałów samochód należy myć „na raty”, czyli natychmiast spłukiwać umyty fragment karoserii. W przeciwnym wypadku może nastąpić zasychanie detergentu zmieszanego z brudem, a tego rodzaju plamy bywają kłopotliwe do usunięcia.
Po zakończeniu mycia należy starannie spłukać bieżącą wodą, najlepiej pod ciśnieniem, a potem osuszyć lakier strumieniem sprężonego powietrza albo bardzo miękkimi i czystymi ściereczkami, np irchowymi.
Mycie samochodu w okresie zimowym to bardzo złożony proces. Aby przyniosło pożądany efekt i nie wyrządziło nam kłopotu, musimy zastosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na panującą na zewnątrz temperaturę i w zależności od tego wybrać odpowiednią metodę mycia. Ponadto pamiętajmy, aby w okresie zimowym regularnie konserwować uszczelki oraz zamki. Do konserwacji uszczelek najlepiej użyć sylikonu, a do zamków – odpowiedniego smaru.
W przypadku zamków warto tę czynność powtarzać częściej, szczególnie jeśli używamy odmrażaczy. Po każdym myciu powinniśmy ręcznie usunąć resztki wody z okolic uszczelek, z szyb oraz z wycieraczek. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ po wyjechaniu z myjni szyby momentalnie mogą pokryć się lodem, a zamarznięte wycieraczki nie będą w prawidłowy sposób oczyszczać szyby.