facebook
Czynności i zadania kierowcy

Czynności i zadania kierowcy

Przed rozpoczęciem jazdy: kontrola stanu technicznego pojazdu – stan paliwa i płynów eksploatacyjnych, sygnalizacja dźwiękowa, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, hamulce, stan ogumienia, ogrzewanie, prawidłowości ustawienia fotela kierowcy i pasażerów oraz lusterek, wyposażenie dodatkowe takie jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka pierwszej pomocy, czystości zewnętrznej i wewnętrznej pojazdu.

W czasie jazdy: dbanie o bezpieczeństwo własne, pasażerów lub towaru oraz innych użytkowników drogi, przestrzeganie odpowiednich przepisów ruchu drogowego oraz przerw w czasie jazdy, udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych i wykonywanie czynności zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu. Po zakończeniu jazdy: uzupełnienie paliwa, sprawdzenie i uzupełnienie do odpowiedniego poziomu płynów eksploatacyjnych, kontrola stanu technicznego pojazdu. Do zadań kierowcy należy zaliczyć także zaliczyć: dbanie o stan techniczny pojazdu (okresowe badania techniczne), usuwanie drobnych usterek pojazdu, np. wymiana koła, spalonej żarówki. W przypadku poważniejszej awarii zjazd do punktu naprawy, zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą lub uruchomieniem i użyciem przez osoby niepowołane, prowadzenie pojazdu zgodnie z uprawnieniami, które zostały potwierdzone w prawie jazdy, przestrzeganie terminowego opłacania składek OC a także posiadania wymaganych na drodze dokumentów.

KONTAKT:

OKRĘGOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW SPI/005
41-948 Piekary Śląskie, ul. Rozalki 1
32 288 40 01 w. 37
662 203 266
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pon - Pią 7:00 - 18:00 Sob 7:00 - 15:00
Na badanie pojazdu można umówić się telefonicznie lub mailowo lub przyjechać.