Pozycja za kierownicą

Warunkiem odpowiedniej postawy ciała kierowcy podczas prowadzenia pojazdu jest dobranie pozycji, która będzie umożliwiała swobodę ruchów i nie będzie powodowała zmęczenia. Pozycja ta powinna pozwalać na usunięcie napięcia mięśniowego oraz psychicznego- tzw pozycja spoczynkowa w pogotowiu.

Czynności i zadania kierowcy

Przed rozpoczęciem jazdy: kontrola stanu technicznego pojazdu – stan paliwa i płynów eksploatacyjnych, sygnalizacja dźwiękowa, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, hamulce, stan ogumienia, ogrzewanie, prawidłowości ustawienia fotela kierowcy i pasażerów oraz lusterek, wyposażenie dodatkowe takie jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka pierwszej pomocy, czystości zewnętrznej i wewnętrznej pojazdu.

Kiedy hak z tyłu jest przydatny i jaki wybrać

Stając przed wyborem rodzaju haka, trzeba wziąć pod uwagę kilka spraw. Po pierwsze, haki produkowane są do konkretnego modelu samochodu - nie ma mowy o ich uniwersalności. Po drugie, musimy wybrać odpowiedni typ haka. Zgodnie z przepisami wszystkie muszą mieć odczepiany zaczep kulowy.

Systemy wspomagające pracę kierowcy

Bezpieczeństwo czynne pojazdu. Poza określonymi warunkami technicznymi i posiadaniem niezbędnego wyposażenia pojazdy powinny posiadać dodatkowo zespół odpowiednich cech, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrożenia w ruchu drogowym. Zespół cech samochodu, dzięki którym ryzyko wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych nazywa się bezpieczeństwem czynnym.

Kiedy mycie auta jest obowiązkowe

Mycie auta nie jest obowiązkowe , robimy to ze względów estetycznych. Ogólne zasady oraz technikę możemy podzielić na to, czy myjemy pojazd w okresie zimowym lub letnim. Podczas upałów samochód należy myć „na raty”, czyli natychmiast spłukiwać umyty fragment karoserii. W przeciwnym wypadku może nastąpić zasychanie detergentu zmieszanego z brudem, a tego rodzaju plamy bywają kłopotliwe do usunięcia.

Obuwie

Wybierając się w podróż samochodem, należy wziąć pod uwagę zarówno długość podróży, ale także warunki pogodowe, które panują na trasie, między innymi po to, aby w odpowiedni sposób dobrać odzież, w jakiej zasiądzie się za kierownicą. Najważniejsze jest, aby ubranie nie krępowało ruchów i aby nie było zbyt ciepłe lub zbyt cienkie. Bardzo istotny jest również dobór obuwia.

Wycieraczki szyb (kiedy wymieniać i jakie są objawy, że są do wymiany)

Guma wycieraczek jest elementem, który stosunkowo szybko ulega zużyciu, dlatego eksperci zalecają ich wymianę raz na sześć miesięcy, najlepiej w okresie, w którym zmieniamy również opony – przed zbliżającą się zimą i po niej. Jednak w wyniku nieprawidłowej eksploatacji delikatna guma wycieraczek może ulec szybszemu zużyciu. Dlatego nie powinniśmy sztywno trzymać się ram czasowych i reagować, kiedy tylko wystąpi jeden z poniższych objawów.

Dlaczego warto regularnie badać stan techniczny?

O samochód naprawdę warto jest dbać, szczególnie jeżeli zależy nam na jego niezawodności. Na dzień dzisiejszy od tego jak sprawne jest auto, zależy wygoda jaką będzie nam ono w stanie zapewnić. Samochód jak wiadomo składa się z całkiem sporej ilości różnych części. Zużywają się one z czasem, przez co musimy mieć na uwadze, jak ważne jest kontrolowanie ich stanu technicznego.

Koło zapasowe czy zestaw naprawczy?

Koło zapasowe przestało już być oczywistym elementem wyposażenia samochodu. Kupując nowe auto lub eksploatując już posiadane, możemy wybierać między zaopatrzeniem się w „zapas” lub zamienieniem go na zestaw naprawczy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jak zdecydować, które wybrać?

KONTAKT:

OKRĘGOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW SPI/005
41-948 Piekary Śląskie, ul. Rozalki 1
32 288 40 01 w. 37
662 203 266
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pon - Pią 10:00 - 18:00
Na badanie pojazdu można umówić się telefonicznie lub mailowo lub przyjechać.